Az IDC nagyvállalati informatikai vezetőknek készített listáján a CIO-k számára jelenleg legfontosabbnak tekinthető feladatok és témák sorakoznak.
Az amerikai piackutató rendszeresen készít rövid távú elemzéseket az informatikai részlegek vezetőinek, amelyekben azt igyekeznek feltérképezni, mik azok a főbb pontok, amelyek mentén az elkövetkező néhány évben érdemes munkálkodniuk. Az IDC FutureScape for Worldwide CIO Agenda idei listáját természetesen nagyban befolyásolták a koronavírus okozta változások, illetve az, hogy a pandémia utáni világ semmiképpen sem lesz ugyanolyan, mint amit eddig megszoktunk.
A még mindig tomboló járvány okozta sokkból való kilábalási kísérletek minden területen egyben esélyt is jelentenek arra, hogy a szervezet újragondolja, -építse működését. Ebben kulcsszerepe lehet a vállalati IT-nek, éppen ezért fontos, hogy a terület irányító tisztában legyenek azokkal az eszközökkel és lehetőségekkel, amelyekkel mindezt a lehető legjobb módon tudják segíteni. Ráadásul a CIO-knak a „következő normális” megtalálása mellett továbbra is gondoskodni kell minden alapvető informatikai funkció és rendszer működtetéséről, fejlesztésekről stb. Azaz az elvárások a nehézségek közepette csak komolyabbak lettek.
A CIO 10 pontja
1. CIOAIOPS
Két éven belül a nagyvállalati informatikai vezetők kétharmada digitálisan felvértezi a „frontszolgálatot teljesítő” kollégákat azokkal az adatokkal, mesterséges intelligencia- és biztonsági megoldásokkal, amelyek lehetővé teszik számukra gyorsan változó környezetben is a rugalmas, produktív munkavégzést, illetve az optimális döntések meghozatalát.
2. Kockázati faktorok
A kibertámadások megsokasodása, a világban zajló kereskedelmi háborúk, politikai villongások és gazdasági nehézségek közepette nagyon komoly veszélyt jelent a bizalomvesztés, ami az IDC előrejelzése szerint jövőre a CIO-k által felügyelt szervezetek, cégek 30 százalékát fogja sújtani.
3. Elmaradt teendők
Az elkövetkező két évben folyamatosan terítéken marad az is, hogy a járvány okozta leállások alatt összeszedett lemaradást, amelyet például kulcsfontosságú projektet, bevezetések leállítása okozott, valahogy meg kell próbálni behozni. A kutatócég szerint a szervezetek 70 százalékánál ez komoly stresszt, az IT szervezet agilitásának csökkenését és erőltetett cloudos migrációkat fog eredményezni.
A válság ugyanakkor pozitív hatással lehet a CIO-k által betöltött szerepkörére. A globális sokk miatt két éven belül az IT-vezetők háromnegyede mondhatja majd el magáról, hogy pozíciója szerves részét képezi a vállalat üzleti döntéshozatalának. Ez annak lesz köszönhető, hogy a vezetőség egyre több helyen ismeri fel a digitálizáció alapvető szerepét a cég működésében.
6. Velünk élő válság
2023-ig a CIO-k által vezetett „baleseti központok” a vállalkozások kétharmadának állandó eszközévé válnak, amelyek a szervezetek ellenállóképességét igyekeznek erősíteni a digitális infrastruktúra fejlesztésével.
8. Low- és No-Code
9. Kontrollált rendszerek
10. Megfelelősség
Forrás: bitport.hu