Hiába a problémák, a Zoomot már 300 millióan használják
A Zoom videokonferenciás alkalmazása mindössze három hét alatt 50 százalékkal növelte amúgy sem alacsony felhasználói táborát, Ãgy már több mint 300 millióan lépnek be napi szinten a zoomos meetingekre. A szolgáltató hivatalos blogján a Zoom alapÃtó vezérigazgatója, Eric Yuan számolt be az újabb mérföldkÅ‘rÅ‘l az alkalmazás történetében, amelyet az utóbbi idÅ‘ben alaposan megtolt a világjárvány: a távmunka terjedésével és az iskolák bezárásával mindenfelé, Ãgy idehaza is sokan váltak a Zoom felhasználóivá, ha nem is minden esetben a saját elhatározásukból.
A fenti idÅ‘szak növekedését összefüggésbe helyezi, hogy – bár a Skype, a Microsoft Teams és a hasonló platformok mind egyre több embert szolgálnak ki – a Zoom a múlt hónapban azt jelentette, hogy az elÅ‘zÅ‘ év legjobb idÅ‘szakaihoz képest is kétszázszorosára (!) bÅ‘vült a program napi felhasználóinak száma. A páratlan sikert csak az árnyékolja be, hogy a Zoomra egyelÅ‘re nagynak tűnik a kabát: amennyire nagyot megy az alternatÃv felhasználásban, úgy szaporodnak a vele kapcsolatos biztonsági aggályok.
Ezek eredményeként az applikációt egyre több helyen teszik explicit tiltólistára. A héten például a Daimler jelentette be, hogy további intézkedésig nem engedi a céges tartalmak továbbÃtását a Zoom rendszerén keresztül, hasonlóan a Google-höz, a SpaceX-hez, az Ericssonhoz vagy az NXP-hez, kormányzati oldalon pedig a német, tajvani vagy szingapúri államhoz és az amerikai NSA-hoz. A kifogások alapja, hogy end-to-end titkosÃtást az Ãgéretek ellenére csak a szöveges csevegésben használnak, és a cég átláthatósági jelentéseket sem tesz közzé a szolgáltatásával kapcsolatban.
Az applikáció népszerűsége mások mellett annak köszönhetÅ‘, hogy a sebtében elinduló távoktatási programok támogatására különösen alkalmas a hallgatók csoportokra bontásának vagy a feladatokat kiosztásának lehetÅ‘ségeivel. Ahogy azonban az elÅ‘zÅ‘ hónap végén mi is beszámoltunk róla, már a New York-i főügyész hivatala is vizsgálatot indÃtott az alkalmazás informatikai biztonsági és adatvédelmi gyakorlataival kapcsolatát illetÅ‘en, és arra is kÃváncsi, hogy a terhelés nagyságrendjének növekedésével átvilágÃtották-e az eddigi szabályokat, különös tekintettel a fiatalok fokozott védelmére.
Menet közben nőnének fel a feladathoz
Az utóbbi napokban megjelent beszámolók szerint a Zoom már kijavÃtott egy maréknyit a felmerült problémák közül, a mostani 300 milliós bejelentéssel együtt pedig a korábban közölt, 90 napost biztonsági ütemtervérÅ‘l is friss információkat közölt. Ennek értemében a jövÅ‘ héten számÃthatunk a Zoom app következÅ‘ verziójának kiadására, amelyben az eddiginél komolyabb titkosÃtási funkciók jelennek meg. Ilyen lenne a 256 bites GCM-titkosÃtás is, ami a Zoom szerint megfelel az aktuális iparági standardnak.
Korábban a kritikák között szerepelt az is, hogy a társaság az adatkommunikáció egy részét kÃnai szervereken keresztül routolta, amire az új verzió szintén választ adna azzal a megoldással, hogy a fiók adminisztrátorok kiválaszthatják a nekik tetszÅ‘ adatközponti régiót is a videokonferenciák létrehozásakor. Mindez természetesen az üzleti felhasználásban lesz különösen érdekes, de az otthoni alkalmazásban vagy a távoktatásban sem haszontalan – igaz, az utóbbi esetben sokakat jobban érdekelne mondjuk a “zoombombing” nevű idétlenkedés hatékony kezelése, kiküszöbölve a megbotránkoztató képek vagy más kéretlen tartalom osztogatását a hÃvások során.
Az mindenesetre biztos, hogy a Zoom népszerűsége rakétázik, és egyelÅ‘re nem úgy néz ki, hogy lassulna az aktÃv felhasználók számának emelkedése. Erre reflektál a versenytársak igyekezete is, hogy sebtében Zoom-szerű funkciókat adjanak ki saját programjaikhoz: legutóbb a Google frissÃtette a Meet videokonferencia-szoftvert egy olyan mozaikos interfésszel, amely lehetÅ‘vé teszi, hogy a beszélgetésekben egyszerre 16 résztvevÅ‘t jelenÃtsen meg egyszerre. Az ilyesmi az üzleti felhasználásban (a Zoom és akár a fizetÅ‘s Meet fÅ‘ célcsoportjában) annyira nem nagy dolog, de a szolgáltatók kénytelenek reagálni az otthoni vagy félprofi felhasználók rohamára.
Forrás: bitport.hu